![Hender som har globusen tegnet på seg er knyttet sammen.](https://s3.eu-west-1.amazonaws.com/bhi.no/s3fs-public/styles/forskning/public/forskning/GettyImages-508347521.jpg.webp?VersionId=LPCrZ1bpYlCgeV2JWIrGfLJfhH8eDZ5x&itok=bgATjKlh)
Internasjonal etikk og politikk
Publisert i Forskningsprosjekter Lørdag 28. november, 2020 - 15:17 | sist oppdatert Søndag 29. november, 2020 - 15:59
Henrik Syse forsker på internasjonal etikk og politikk
Verdier og etikk etter 22. juli 2011
- Henrik har de senere årene ledet et prosjekt på PRIO om verdier, etikk og identiteter i Norge etter 22. juli 2011. I forbindelse med dette prosjektet har han blant annet skrevet om forholdet mellom etikk og ytringsfrihet, og om den plass satire og samfunnskritikk kan og bør ha i et moderne, komplekst samfunn. Han har også skrevet om den rolle minner og fortellinger spiller i den måten vi forstår hverandre på.
Utvalgte publikasjoner
- Det vi sier til hverandre: Om tanke tale og toleranse (Cappelen Damm, 2015)
- Noe å tro på. En filosofs tanker om tro i vår tid (Cappelen Damm, 2011)
- Måtehold i grådighetens tid (Cappelen Damm, 2009)
- Ethics, Nationalism, and Just War (Catholic University of America Press, 2007) (sammen med Gregory Reichberg)
- Natural Law, Religion and Rights (St. Augustine’s Press, 2007)
- The Ethics of War: Classic and Contemporary Readings (Blackwell, 2006) (sammen med Gregory Reichberg og Endre Begby)
- Rettferdig krig (Aschehoug, 2003)
- Tenkere og ideer: fiosofiens historie og fra antikken til vår egen tid (Gyldendal, 1998) (sammen med Torstein Tollefsen og Rune Fritz Nicolaisen)
For ytterligere informasjon og publiseringsliste se her.
Videre forskning
- Henrik planlegger i årene som kommer å videreføre forskningen rundt forholdet mellom religion, verdier, etikk og politikk, med vekt på hvordan vi i et samfunn med store ulikheter og mye uenighet likevel kan enes om normer som sikrer fredelig sameksistens.